Jubilerer med silketrykk

Illustrasjons-agenturet byHands har sitt første jubileum i disse dager. Konklusjonen etter første driftsår er at selskapet har livets rett.
5626 ec01c original
5627 ec47c original
5628 6ece3 original
5629 63029 original
5630 5841c original
5631 ef44f original
5632 66b3f original
5633 a62c2 original
5634 f5076 original
5635 4ad9d original

Det var Ida Lund Bjørnsen (t.h. på bildet) som fikk i idéen til, og startet opp, byHands, det første illustrasjons-agenturet i sitt slag i Norge.

Som ikke det å starte opp et selskap på egenhånd er nervepirrende nok, gikk hun hen og ble gravid like etter.

Redningskvinnen kom i form av Silvia Morán Kjølstad, grafisk designer av yrke, som steppet inn i en 50 prosents stilling da Bjørnsen trappet ned i gradert barselpermisjon. Nå er det altså duoen Morán Kjølstad/ Bjørnsen som utgjør administrasjonen i byHands, med illustratørene Bendik Kaltenborn, Børge Bredenbekk, Kristian Hammerstad, Esra Røise, Oh Yeah Studio, Robin Snasen Rengård, Terje Tønnessen og Hanne Berkaak i stallen.

Hvordan har året gått?

– Det var jo egentlig to spørsmål som trengte svar da vi startet opp: Fantes det et behov blant illustratørene for agentur-modellen, og ikke minst: Eksisterte det et behov i markedet, sier Ida Lund Bjørnsen.

Rådgivere i illustrasjon. – Jeg hadde jo fått pekepinner om at svaret var «ja» i begge tilfeller ved å gå rundt og snakke med illustratører og potensielle kunder, men helt sikker kan man jo ikke være. I forhold til illustratørene i stallen har vi funnet vår prosjektlederrolle, og det virker som om de setter like stor pris på samarbeidet som oss. Samtidig er det helt klart at det er bruk for oss fra et kundeperspektiv: Mange kommer med spørsmål og vil ha råd om hvilken illustratør de skal bruke til konkrete prosjekter, og sammen setter vi rammene for videre fremdrift. ByHands ble etablert relativt raskt, og det første året har gått så bra det kunne gå.

Hva slags oversikt over talentene i markedet har kundene?

– Mange kunder og byråer bruker nok ofte samme illustratør, når de først har funnet en, om de i det hele tatt bruker illustratører. Men mange har nå begynt å få øynene opp for at et agentur ikke er så dumt. Da har de flere illustratører å velge mellom, og de får dessuten hjelp av oss til å finne den rette illustratøren for oppdraget, sier Morán Kjølstad.

– Vi er her for å hjelpe folk med å få løst de oppgavene og utfordringene de har. En bieffekt av dette er også at en masse illustratører fra hele Norden henvender seg til oss og lurer på om det er plass til dem også, sier Bjørnsen.

– Vi har full stall for tiden, men tar likevel vare på alle porteføljene, for plutselig kan det dukke opp et prosjekt som ikke passer helt for noen av våre faste, eller hvis ingen har ledig kapasitet, supplerer Morán Kjølstad.

Fest og utstilling.
I forrige uke hadde byHands ett-års jubileumsfest på galleri TM51, der publikum fikk (og fortsatt har) muligheten til å kjøpe silketrykk i begrenset opplag fra talentene i stallen. Som det fleste nyoppstartede firmaer måtte likevel byHands begynne i det små, ifølge Bjørnsen.

– Det startet med noen mindre oppdrag og budsjetter som kanskje ikke var av de største, men det tok ikke lang tid før en rekke designbyråer tok kontakt. Det siste halvåret har de store reklamebyråene også kommet på banen, og det er jo stas.



Som eksempel nevner de at Bendik Kaltenborn har blitt hyret via Dinamo Reklame til å sette sitt preg på utbyggingen av den nye terminalen på Gardemoen, prosjektet OSL 2017.

– Store deler av Gardermoen blir byggeplass i flere år fremover, og de har et enormt informasjonsbehov. Alt fra at «toalettene er flyttet 100 meter» til generell informasjon om hva som skjer. ByHands og Bendik jobber sammen med teamet på Dinamo for å løse alle disse kommunikasjonsoppgavene, og ofte skal det kommuniseres på store byggevegger.

– Det blir svære illustrasjoner, og de elsker det Bendik gjør, så det funker kjempebra, supplerer Morán Kjølstad.

Fruktene høstes. Duoen nevner også en annonsekampanje Børge Bredenbekk gjorde for Tine Iskaffe og McCann i fjor, en nylig, firesiders utbrettsannonse for Volkswagen og Try som Peter-John de Villiers illustrerte (se mediespilleren), illustrasjoner til en fosterhjemskampanje på web for Bufetat via Apt av Christina Magnussen, et animasjonsfilmprosjekt for Lindorff via Making Waves av Hanne Berkaak, samt Esra Røises illustrasjoner til webkampanjen til VW Bobla. For noen uker tilbake var de på prisutdelingen i Årets vakreste bøker, hvor flere av illustratørene i stallen mottok priser, så fruktene etter årets innsats er i ferd med å høstes.

Og flere spennende prosjekter er på gang. ByHands har nettopp flyttet inn i nye lokaler i Nordregate på Grünerløkka.

– Det kan på sikt funke litt som et galleri og en møteplass i tillegg til å være kontor. ByHands ønsker ikke å være en lukket klubb, nettopp fordi mange av de som tiltrekkes byHands på utøvernivå ofte er yngre, uetablerte krefter som har startet for seg selv, og vi tar gjerne en kopp kaffe med folk for å oppmuntre dem og hjelpe dem med prising og sånne ting, sier Morán Kjølstad.

– For en takknemlig jobb dette er, avslutter Ida Lund Bjørnsen.

byHands på Facebook.

http://byhands.no